Ανακοινώσεις > Ανακοινώσεις 2011-12 > 29-06-2012 Δελτίο Τύπου

Δ/νση          : ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ 2, 60100 ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Τηλεφ.-Fax  : 2351022744

E-mail         : mail@sde-kater.pie.sch.gr

Κατερίνη, 29 Ιουνίου 2012.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Tο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κατερίνης πραγματοποίησε «Ημερίδα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης» το απόγευμα της Τετάρτης 27 Ιουνίου με σκοπό την παρουσίαση των δράσεών του κατά τη φετινή σχολική χρονιά και την απονομή των απολυτηρίων στους τελειόφοιτους και στις τελειόφοιτες. Η εκδήλωση φιλοξενήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Κατερίνης και οι συμπολίτες μας που παρευρέθηκαν την παρακολούθησαν με έκδηλο ενδιαφέρον και ειλικρινή θαυμασμό.

Το σχολείο, λοιπόν, είχε την ευκαιρία να «συστηθεί» για ακόμη μια χρονιά στην τοπική κοινωνία ως καινοτόμος θεσμός για ενήλικες, που υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού στην Γενική Γραμματεία δια Βίου Μάθησης και λειτουργεί στην Κατερίνη από το 2005. Είναι δημόσιο σχολείο και παρέχει τη δυνατότητα σε συμπολίτες μας 18 ετών και άνω, που δεν ολοκλήρωσαν την εννιάχρονη (9) υποχρεωτική εκπαίδευση, να αποκτήσουν τίτλο ισότιμο με το απολυτήριο Γυμνασίου. μετά δε την αποφοίτηση να μπορούν να εργάζονται σε θέσεις Υ.Ε. [Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης] ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους εγγραφόμενοι στα μεταγυμνασιακά Ι.Ε.Κ. και σε Λύκεια της επιλογής τους.

Επίσης, το Σ.Δ.Ε. βρίσκεται πάντα σε στενή σταθερή συνεργασία με την τοπική κοινωνία, την αγορά και εν γένει τους τοπικούς φορείς μέσα από τακτικές επισκέψεις και επιμορφώσεις, ενώ απώτερος σκοπός του είναι η ένταξη στους κόλπους του όσων συμπολιτών μας επιθυμούν να αξιοποιήσουν τη δεύτερη ευκαιρία που τους προσφέρεται – και την οποία δικαιούνται και αξίζουν – για προσωπική, οικογενειακή και κοινωνική ευημερία.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιείχε παρουσιάσεις με θέματα όπως: «Ο ρόλος του Συμβούλου Σταδιοδρομίας και του Συμβούλου Ψυχολόγου», τα Σχέδια Δράσης/Projects «Τοπία της Ελληνικής Φύσης», «Η ανεργία, επιπτώσεις και καταπολέμηση της» και οι φετινές εκπαιδευτικές επισκέψεις. Σε όλα τα παραπάνω αναφέρθηκε ο διευθυντής του σχολείου Α. Παπαγεωργίου.

Ο Α. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

«Γενικά, απευθυνόμαστε σε ενήλικες που έχουν είτε μεράκι είτε ανάγκη να επιστρέψουν στα θρανία αλλά με σύγχρονο τρόπο, να τελειώσουν το Γυμνάσιο και να πάρουν - πέρα από τον τίτλο σπουδών  - εφαρμόσιμες γνώσεις κι εμπειρίες, για να συνεχίσουν πιο εποικοδομητικά τη ζωή τους. Η διάρκεια σπουδών στο σχολείο μας, που λειτουργεί διαπολιτισμικά και ισότιμα για όλους, είναι μόνο δύο χρόνια, σε αντίθεση με το τριετές κλασικό γυμνάσιο. Επιπλέον, το πρόγραμμά μας είναι ελαστικό και ανοιχτό, δηλαδή το συνδιαμορφώνουμε με τους εκπαιδευόμενους και το προσαρμόζουμε στις γνωστικές και μαθησιακές ανάγκες τους. Τα μαθήματα και οι υπόλοιπες δραστηριότητές μας αφορούν σύγχρονα θέματα γύρω από τη ζωή, τα ενδιαφέροντα και τα θέματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά εμείς οι ενήλικες ως άτομα και πολίτες.

Η σημερινή εκδήλωση εδώ στο Πνευματικό Κέντρο αποτελεί, μεταξύ άλλων, απολογισμό της χρονιάς που πέρασε. Ενημερώνουμε τους συμπολίτες και φίλους του Σ.Δ.Ε. για τις πολύ ωραίες δράσεις που κάναμε όλο το χρόνο, για να μας μάθουν όλοι και να μας τιμήσουν και πολλοί νέοι εκπαιδευόμενοι, που θα επωφεληθούν από τη μοναδική δεύτερη ευκαιρία που τους προσφέρεται.

Φέτος, λοιπόν, οι γραμματισμοί (τα μαθήματα) εξελίχθηκαν δημιουργικά με την παρουσία και συμμετοχή των μαθητών μας, χωρίς το άγχος των εξετάσεων, της μελέτης ή των εργασιών για το σπίτι. Εκτός , όμως, από τα μαθήματα πραγματοποιήσαμε επισκέψεις σε μουσεία, σε πρώην χώρους εταιρειών που μετατράπηκαν σε χώρους εκπαίδευσης κ.α., ανοίγοντας ταυτόχρονα και το σχολείο για εκδηλώσεις, κατά τις οποίες μας επισκέφθηκαν συντοπίτες μας και μετέφεραν άμεσα στους εκπαιδευόμενούς μας γνώσεις, εμπειρίες και πληροφορίες. Επίσης, πήγαμε πρόσφατα στην ΕΤ3 όπου παρακολουθήσαμε πώς γίνεται η παραγωγή ενός δελτίου ειδήσεων και επισκεφτήκαμε το Περιβαλλοντικό Κέντρο Ανατολικού Ολύμπου, όπου συμμετείχαμε σε εκπαιδευτικό περίπατο στον Όλυμπο, και ξεναγηθήκαμε στον παραδοσιακό οικισμό του Παλαιού Παντελεήμονα.. Τέλος, οι μαθητές μας δημιούργησαν τη χρονιά που μόλις ολοκληρώθηκε εξαιρετικά χειροτεχνήματα και καλλιτεχνικές δημιουργίες, έκαναν εθελοντισμό κ.α., για τα οποία είμαστε όλοι περήφανοι.

Επομένως, οι 20 κυρίες και κύριοι που φοιτούν στο σχολείο μας, οι συνάδελφοι κι εγώ προσωπικά απευθυνόμαστε σε όλους τους κατοίκους Κατερίνης και Πιερίας, για να μας γνωρίσουν από κοντά και να εγγραφούν όσοι το επιθυμούν, εντασσόμενοι στο δυναμικό μας. Γενικά, όλος ο κόσμος χρειάζεται να δραστηριοποιείται, να βγαίνει από το σπίτι του, να σταματήσει να φοβάται την κρίση και πώς αυτή θα αντιμετωπιστεί. Το Σ.Δ.Ε., ένα ενδιαφέρον, μοντέρνο κι αποτελεσματικό σχολείο, υπάρχει στην Κατερίνη προς αξιοποίηση και όφελος όσων δικαιωματικά το επιλέγουν και το χρειάζονται. Δεδομένου δε ότι είναι ένα δωρεάν δημόσιο εκπαιδευτικό ίδρυμα, είναι στο χέρι μας να το κρατήσουμε και, πριν ολοκληρώσει τον κύκλο του, να διασφαλίσουμε ότι έχει καλύψει τις ανάγκες των ενηλίκων για τις οποίες ιδρύθηκε. Γι αυτό, θα ήθελα να μεταφέρετε το μήνυμα ότι το Σ.Δ.Ε. Κατερίνης ανήκει σε όλους τους ενήλικες που επιθυμούν να το παρακολουθήσουν, συνεχίζοντας ανεμπόδιστα την καθημερινότητά τους αλλά και βελτιώνοντας σημαντικά τη ζωή τους, αποκτώντας φίλους, γνώσεις και ποικίλα εφόδια. Σας ευχαριστώ.»

Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κατερίνης