Ανακοινώσεις > Ανακοινώσεις 2011-12 > 25-10-2011 Τελετή Αγιασμού

25-10-2011 Τελετή Αγιασμού

Την Τρίτη τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κατερίνης από τον Σεβαστό Πρωτοπρεσβύτερο π. Αθανάσιο Μαρινόπουλο, ο οποίος με αφορμή την έναρξη των μαθημάτων μετέφερε τις ευχές και τις ευλογίες του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος και απηύθυνε εγκάρδιες πατρικές ευλογίες και ευχές για κάθε επιτυχία και δύναμη κατά τη νέα σχολική χρονιά. Ακολούθως ο νέος διευθυντής της Σχολικής Μονάδας Αθ.Παπαγεωργίου χαιρέτησε τους εκπαιδευόμενους και τους προσκεκλημένους εκπροσώπους τοπικών αρχών της περιοχής μας, που τίμησαν με την παρουσία τους το σχολείο.

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κατερίνης – ένα καινοτόμος θεσμός για ενήλικες –  υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και λειτουργεί στην πόλη από το 2005. Παρέχει τη δυνατότητα σε συμπολίτες μας 18 και άνω που δεν ολοκλήρωσαν την (9) εννιάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση να αποκτήσουν τίτλο ισότιμο με το απολυτήριο Γυμνασίου. Είναι δημόσιο σχολείο και οι απόφοιτοί του μπορούν να εργαστούν ως ΥΕ Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους εγγραφόμενοι στα μεταγυμνασιακά Ι.Ε.Κ. ή σε Λύκεια της επιλογής τους. Τα μαθήματα (γραμματισμοί) ενδεικτικά είναι η ελληνική και η αγγλική γλώσσα, η χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών, τα μαθηματικά, κοινωνικά και πολιτισμικά θέματα (μουσική, εικαστικά, κλπ), θέματα περιβάλλοντος και φυσικής επιστήμης κ.λπ.. Το αναλυτικό πρόγραμμα είναι ευέλικτο και πρωτοποριακό, γιατί διαμορφώνεται με βάση τις εκπαιδευτικές και μαθησιακές ανάγκες όσων το παρακολουθούν, και το περιεχόμενό του συνδέεται άμεσα και ρεαλιστικά με τις τρέχουσες ανάγκες των ενήλικων εκπαιδευομένων και τα δεδομένα της εποχής μας.  Όλη η δουλειά γίνεται στο σχολείο  – χωρίς επιπλέον το άγχος των εξετάσεων – και επομένως ο χρόνος στο σπίτι παραμένει ελεύθερος για την οικογένεια, την ψυχαγωγία κ.λπ.  Το σχολείο βρίσκεται σε στενή συνεργασία με την τοπική κοινωνία, αγορά και τους τοπικούς φορείς με τακτικές επισκέψεις και επιμορφώσεις, ενώ απώτερος σκοπός του είναι η ένταξη στους κόλπους του όσων συμπολιτών μας επιθυμούν να αξιοποιήσουν τη δεύτερη ευκαιρία που τους προσφέρεται – και την οποία δικαιούνται και αξίζουν   για προσωπική, οικογενειακή και κοινωνική ευημερία.

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κατερίνης βρίσκεται στην οδό Μητροπόλεως 2, στο κτηριακό συγκρότημα 4ο Γυμνασίου - 4ου Γενικού Λυκείου δίπλα στο δημοτικό πάρκο Κατερίνης και λειτουργεί το απόγευμα 4:30–8:30. Το τηλέφωνο επικοινωνίας είναι 23510-22744 και αιτήσεις γίνονται δεκτές όλο τον χρόνο, ενώ αυτή την περίοδο γίνονται συμπληρωματικές εγγραφές.

«Κι όσα σημειώνω τα σημειώνω, γιατί δεν υποφέρνω  να βλέπω το άδικο να πνίγει το δίκιο. Για κείνο έμαθα γράμματα στα γεράματα και κάνω αυτό το γράψιμο το απελέκητο, ότι δεν είχα τον τρόπο όντας παιδί να σπουδάσω»

ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ, Απομνημονεύματα

Δημοσίευση στην τοπική εφημερίδα Πολιτεία 29-10-2011