Ανακοινώσεις > Ενδιαφέρουσες Δημοσιεύσεις > Νέα κριτήρια επηρεάζουν τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού

Νέα κριτήρια επηρεάζουν τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού

Πηγή Ολύμπιο Βήμα 02-07-2010

Συμβουλές και οδηγίες από το ΚΕΣΥΠ Πιερίας

Με νέα δεδομένα και εμπόδια επιχειρείται φέτος η παροχή συμβουλών και χρήσιμων πληροφοριών για τη συμπλήρωση μηχανογραφικών.

Παρά την καθυστέρηση που υπήρχε στην βαθμολόγηση των γραπτών και την αντίστοιχη καθυστέρηση που έφερε στην δημοσιοποίηση των βάσεων, ήδη αρκετοί υποψήφιοι έχουν επισκεφθεί το ΚΕΣΥΠ Πιερίας.

Φέτος, αναμένεται μεγαλύτερος αριθμός υποψηφίων, από πέρυσι που ίσχυε η βάση του 10 και ήταν γύρω στα 700-750 άτομα. Βασική αλλαγή στις παραμέτρους που συνθέτουν την τελική απόφαση των παιδιών είναι οι συνέπειες της οικονομικής κρίσης. Πολλοί είναι αυτοί που θα επιλέξουν σχολή που να βρίσκεται σε κοντινή πόλη, ώστε να έχουν συχνή επαφή και τροφοδότηση από τους γονείς.

Μέχρι στιγμής, λόγω του ότι δεν είναι γνωστοί βαθμοί και βάσεις που αναμένεται να ανακοινωθούν την επόμενη εβδομάδα, τα παιδιά που επισκέπτονται το ΚΕΣΥΠ είναι υποψήφιοι προηγούμενων ετών. Ζητούν συμβουλές, γιατί σκέφτονται να αλλάξουν σχολή ή να ξαναδώσουν εξετάσεις.

Τις προηγούμενες χρονιές έβγαιναν πρώτα οι βάσεις και μετά υπήρχε περιθώριο μια εβδομάδας τουλάχιστον για ήρεμη σκέψη. Σε αυτό το διάστημα σημειωνόταν μεγάλη προσέλευση στο ΚΕΣΥΠ και ερωτήσεις για τις σχολές, συνθήκες σπουδών και προοπτικές, για να ετοιμάσουν τη λίστα με τις επιλογές τους. Φέτος αυτό δεν έγινε γιατί τα παιδιά δεν ξέρουν ακόμα τι μόρια έχουν.

Παρά την συγκεκριμένη ανατροπή του προγράμματος, έστω και με την πίεση χρόνου που θα υπάρξει, είναι σημαντικό ο κάθε υποψήφιος για την τριτοβάθμια εκπαίδευση να έχει μια συζήτηση πριν να συμπληρώσει το μηχανογραφικό του με ανθρώπους που έχουν ειδικευτεί και έχουν στη διάθεσή τους σχετικές πληροφορίες. Υπενθυμίζεται για όλους τους ενδιαφερόμενους ότι στο γραφείο του ΚΕΣΥΠ νομού Πιερίας, παρέχονται πρακτικές οδηγίες για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού.

Στοιχεία Επικοινωνίας:
Διεύθυνση: Ειρήνης 34
Τηλέφωνο: 2351079264
Φαξ: 2351079265
e-mail: kesyppie@sch.gr

Ο υπεύθυνος ΣΕΠ-ΚΕΣΥΠ, Χαρ. Αργυρόπουλος.

ΕΡ.: Βλέπετε αλλαγές στα κριτήρια επιλογής των σχολών από τους μαθητές;

ΑΠ.: Όσον αφορά τις επιλογές, μπορούμε να προβλέψουμε ότι θα επηρεαστούν από την οικονομική κρίση. Τα παιδιά σίγουρα θα λάβουν υπόψη τους στις επιλογές τους την πόλη όπου βρίσκεται η σχολή και θα κάνουν μια υπαναχώρηση, ώστε να σπουδάσουν κοντά στον τόπο τους.
Κάτι που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια και ίσως ενταθεί περισσότερο φέτος είναι η ζήτηση για στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές, που προσφέρουν σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση. Ήδη από την εμπειρία που έχω εδώ, υπάρχουν αρκετοί μαθητές που έχουν περάσει από πέρυσι, αλλά θα ξανακάνουν μηχανογραφικό με το 10%, γιατί βλέπουν ότι η σχολή που φοιτούν δεν τους εξασφαλίζει επαγγελματική αποκατάσταση.
Ακούν και διαβάζουν ότι η κρίση που διανύουμε θα διαρκέσει δέκα χρόνια και σκέφτονται ως λύση μια στρατιωτική σχολή, που θα τους προσφέρει άμεσα δουλειά. Εκτός από τα παιδιά που έδωσαν φέτος και προσανατολίζονται προς τα εκεί, είναι και αυτά που ενώ είναι ήδη σε κάποια σχολή σκέφτονται να μεταπηδήσουν σε μια σχολή άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης.

ΕΡ.: Στον αντίποδα υπάρχουν σχολές που το ενδιαφέρον για αυτές φθίνει; ίσως τμήματα που οι απόφοιτοι απορροφώνται ως εκπαιδευτικοί;

ΑΠ.: Από αυτή την ομάδα, μεγάλη ζήτηση είχαν μόνο οι παιδαγωγικές σχολές, δασκάλων και νηπιαγωγών. Υπήρχε και η εξαγγελία για ολοήμερα νηπιαγωγεία, που είχε δημιουργήσει την εντύπωση ότι θα διαμορφωθεί στους νηπιαγωγούς η κατάσταση που ίσχυε στους δασκάλους. Αυτό δεν το έχουμε δει ακόμα και δεν ξέρω αν θα το δούμε. Πέρυσι πάντως είχαμε μεγάλη αύξηση στη ζήτηση των σχολών νηπιαγωγών και αντιστοίχως μεγάλη αύξηση της βάσης.
Μέχρι τώρα, τα παιδιά ενδιαφέρονταν περισσότερο να περάσουν κάπου και να χαρούν τη φοιτητική ζωή και μετά έλεγαν «έχει ο Θεός». Πλέον, βλέπουν πιο ώριμα τα πράγματα, εκτιμούν την κρίση, τις καταστάσεις και τα δεδομένα της οικογένειας και είναι πιο προσεκτικά σε αυτού του είδους την επιλογή. Με αυτό το σκεπτικό και οι παιδαγωγικές θα έχουν κάμψη στη ζήτηση ή και αν δεν έχουν θα έπρεπε, καθώς στη επόμενη διετία θα φθίνει η αποκατάσταση. Όσοι περάσουν τώρα, δεν θα έχουν την ίδια δυνατότητα απορρόφησης με αυτούς που φοιτούν ήδη.

ΕΡ.: Βλέπετε να επανέρχεται το φαινόμενο οι περισσότεροι φοιτητές να εργάζονται παράλληλα;

ΑΠ.: Δεν έχω τέτοιου είδους στοιχεία αλλά αυτό δεν είναι κάτι που εξαρτάται μόνο από την θέληση του ίδιου. Σε πολλές περιπτώσεις οικογενειών, θα μπει το δίλλημα «δουλεύεις και σπουδάζεις, αλλιώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να σε στηρίξουμε». Εγώ από την πλευρά μου σε όσους έρθουν να με συμβουλευτούν, θα τους θέσω και αυτές τις παραμέτρους. Βλέπω όμως, από τα παιδιά που έρχονται μέχρι τώρα, ότι το θέτουν από μόνα τους.